All photographs and content are the exclusive property of Temora Australian Terriers.

    Copyright © 2019 Temora Australian Terriers, all rights reserved.
    TEMORA is an AKC Registered Prefix

    Bacon

    MBIS MRBIS MBISS GCHG CH Temora Say It With Bacon ROM EX

    THE #1 AUSTRALIAN TERRIER IN THE USA
    2015 & 2017 & 2018

     

    CH Millvalley Venturesome
    x
    GCH CH Temora Taint She Sweet ROM EX

    Bacon wins the  ATCA National Specialty show
    2015 - 2017 - 2018

    Whelped: 1-16-2013
    Owned By: Julie M Seaton & Jennifer Sousa & Vicki McKee
    Bred By: Julie M. Seaton

    AKC# RN253521/01
    DNA: V734197
    CHIC# 97630
    Thyroid:Normal
    (tested 8-7-2017)
    Patellas: 0/0 (tested 4-22-2014)
    Cerf: Normal (tested 5-31-2017)
    Degenerative Myelopathy: Normal (tested 9-20-2017)

    Bacon accomplished the GRAND SLAM!
    He has won the AUSTRALIAN TERRIER NATIONAL SPECIALTY, Best of Breed at MONTGOMERY, Best of Breed at WESTMINSTER, Best of Breed at the AKC INVITATIONAL and a BEST IN SHOW!

    He is the ONLY Australian Terrier to date to not only have done this once, but TWICE!

    One other Aussie, the dam of that dog coming from Temora Kennels has also accomplished the Grand Slam once in 2012.

    Show Stats:

    10-06-2013 North Augusta Kennel Club; Judge Jon Cole- Reserve Winners Dog
    10-06-2013 North Augusta Kennel Club; Judge Ann Hearn - Winners Dog, Best of Winners - 3 point major
    01-05-2014 Land O Lakes Kennel Club; Judge Edd Bivin - Winners Dog - 1 point
    05-03-2014 Janesville-Beloit Kennel Club; Judge Gerard Penta - Best of Breed/Best of Winners - 4 point major, 7 breed points
    05-04-2014 Badger Kennel Club; Judge Peggy Beisel-Mcllwaine - Best of Breed/Best of Winners- 3 point major, 6 breed points
    05-30-2014 ATCA National Specialty; Judge Anne Katona - Best Bred By
    05-31-2014 Flaitrons Kennel Club; Judge Chris Levy - Winners Dog/Best of Winners - 5 point major
    - THIS WIN FINISHES HIS AKC CHAMPIONSHIP!
    06-01-2014 Australian Terrier Club of Colorado Regional Specialty; Judge Louise Leone - Best in Sweeps
    06-13-2014 Little Fort Kennel Club; Judge Wood Wornall - Best of Breed - 3 breed points
    07-25-2014 Great Lakes Terrier Association; Judge Dawn Hansen - Best of Breed, 3 breed points
    07-26-2014 Waukesha Kennel Club; Judge Judith Franklin - Best of Breed, 3 breed points, Group 4
    07-27-2014 Waukesha Kennel Club; Judge Ann Hearn - Best of Breed, 3 breed points, Group 2
    08-02-2014 Crab Orchard Kennel Club; Judge Claudia Seaberg - Best of Breed, Group 1!
    08-03-2014 Crab Orchard Kennel Club; Judge Karen Wilson - Best of Breed - Group 2
    08-10-2014 Racine Kennel Club; Judge Cindy Vogels - Best of Breed - Group 3

    09-07-2014 Kenosha Kennel Club; Judge Jerry Klein - Best of Breed - 2 breed points
    09-27-2014 Rockford/Freeport Kennel Club; Judge James White - Best of Opposite
    09-28-2014 Rockford/Freeport Kennel Club; Judge Charles Olvis - Best of Breed, Group 4
    10-04-2014 Stone City Kennel Club; Judge Warner Cespedes - Best of Breed - 1 Breed point, Group 1
    10-05-2014 Stone City Kennel Club; Judge William Rodriguez - Best of Breed - 1 Breed point, Group 1
    10-19-2014 Illinois Capitol Kennel Club; Judge Robert Paust - Best of Breed - Group 4
    10-24-2014 Sioux Empire Kennel Club; Judge Ann Hearn - Best of Breed, 5 breed points
    10-25-2014 Sioux Empire Kennel Club; Judge James Reynolds - Best of Breed, 5 breed points
    10-26-2014 Sioux Empire Kennel Club; Judge Guy Jeavons - Best of Breed, 3 breed points
    12-06-2014 Edwardsville Kennel Club; Judge Roger Hartinger - Best of Breed, Group 4
    12-07-2014 Edwardsville Kennel Club; Judge Fred Bassett - Best of Breed, Group 4
    12-09-2014 Space Coast Kennel Club; Judge David Krogh - SEL Dog
    12-10-2014 Brevard Kennel Club; Judge Keke Kahn - Best of Breed, 9 breed points
    12-11-2014 Central Florida Kennel Club; Judge David Kirkland - SEL Dog
    01-23-2015 Chain O Lakes Kennel Club; Judge Kathleen Grosso - BOS
    01-24-2015 Park Shore Kennel Club; Judge Peter Green - BOB, 3 breed points
    01-25-2015 Chain O Lakes Kennel Club; Judge Beth Sweigert - BOB, 3 breed points
    02-05-2015 Central Indiana Kennel Club; Judge Darryl Vice- Best of Breed, 3 breed points
    02-06-2015 Hoosier Kennel Club; Judge Steven Seymour - Best of Breed, 3 breed points
    02-07-2015 Central Indiana Kennel Club; Judge Andreas Schemel - Best of Breed, 3 breed points
    02-08-2015 Hoosier Kennel Club; Judge Robert Smith - Best of Breed, 3 breed points
    03-07-2015 Garden City Kansas Kennel Club; Judge Norm Kenney - Best of Breed, 2 breed points
    03-08-2015 Garden City Kansas Kennel Club; Judge Charles Trotter - Best of Breed, 2 breed points
    04-04-2015 Saginaw Valley Kennel Club; Judge William DeVilleneuve - Best of Breed, Group 3
    04-05-2015 Saginaw Valley Kennel Club; Judge Desmond Murphy - Best of Breed, Group 2
    04-18-2015 Fond Du Lac Kennel Club; Judge Pat Hastings - Best of Breed, 1 breed point, Group 4
    04-19-2015 Fond Du Lac Kennel Club; Judge Robert Shreve - Best of Breed, 1 breed point, Group 4
    05-01-2015 Badger Kennel Club; Judge Richard Powell - Best of Breed, 4 breed points, Group 2
    05-02-2015 Janesville Kennel Club; Judge Richard Powell - Best of Opposite
    05-03-2015 Badger Kennel Club; Judge John Wade - Best of Opposite
    05-16-2015 Oshkosh Kennel Club; Judge Col Joe B. Purkhiser - Best of Breed - 4 breed points, Group 4
    05-17-2015 Winnegamie Dog Club; Judge Desmond Murphy - Best of Breed - 4 breed points
    05-28-2015 Gateway Terrier; Judge Rhonda Davis - Best of Breed - 5 breed points
    05-29-2015 Mississippi Valley Kennel Club; Judge Merle Taylor - Best of Breed - 5 breed points
    05-30-2015 Mississippi Valley Kennel Club; Judge Darren Bowey - Best of Breed - 5 breed points
    05-31-2015 Missouri Rhineland Kennel Club; Judge Ann Barlow - Best of Breed - 5 breed points
    06-18-2015 Anoka Kennel Club; Judge James Frederiksen - Best of Breed - 11 breed points
    06-19-2015 Cambridge Kennel Club; Judge Charlotte Patterson - SEL Dog
    06-20-2015 Anoka Kennel Club; Judge Charles Olvis - Best of Opposite
    06-28-2015 Kettle Moraine Kennel Club; Judge Frank Washabaugh - Best of Breed, Group 3
    07-10-2015 Holland Michigan Kennel Club; Judge Anne Katona - Best of Breed, Group 2
    07-12-2015 Battle Creek Kennel Club; Judge Judy Thill - Best of Breed, Group 4
    07-17-2015 Michiana Kennel Club; Judge Barbara Dempsey Alderman - Best of Breed, Group 4
    07-18-2015 Michiana Kennel Club; Judge Pat Trotter - Best of Breed, Group 2
    07-25-2015 Waukesha Kennel Club; Judge Virginia Latham Smith - Best of Breed, 5 breed points
    07-26-2015 Waukesha Kennel Club; Judge Karen Wilson - Best of Breed, 1 breed point
    07-27-2015 Burlington Kennel Club; Judge Sharol Candace Way - Best of Breed, 2 breed points, Group 4
    08-07-2014 Cudahy Kennel Club; Judge Ed Bivin - Best of Breed, 3 breed points, Group 1! (under Sally Ray Baugniet)
    08-08-2015 Cudahy Kennel Club; Judge Sally Ray Baugniet - Best of Breed, 2 breed points
    08-09-2015 Racine Kennel Club; Judge Col Joe Purkhiser - Best of Breed, 5 breed points
    08-23-2015 Elgin Kennel Club; Judge William deVilleneuve - Best of Breed, 3 breed points
    08-24-2015 Elgin Kennel Club; Judge Gay Dunlap - Best of Breed, 2 breed points
    08-28-2015 Amana Kennel Club; Judge Rosalind Kramer - Best of Breed, 1 breed point, Group 3
    08-29-2015 Amana Kennel Club; Judge Michael Dougherty - Best of Breed, 1 breed point
    09-11-2015 Australian Terrier National Specialty- 77 breed points


    BEST IN SPECIALTY SHOW
    (National Specialty)
    UNDER JUDGE LINDA MORE

    09-13-2015 Chattanooga Kennel Club - Judge Frank Washabaugh - Best of Breed - 59 breed points, Group 2
    09-30-2015 Hatboro Kennel Club - Judge R.C. Williams - Best of Breed - 10 breed points
    10-04-2015 Montgomery County Kennel Club - Judge Connie H Clark; Best of Breed - 17 breed points
    10-10-2015 Mason City Kennel Club - Judge Jon Cole; Best of Breed, Group 2
    10-11-2015 Mason City Kennel Club - Judge Sharol Candace Way; Best of Breed, Group 1
    10-24-2015 Valparasio Kennel CLub - Judge Chris Levy; Best of Breed - 4 breed points, Group 4
    10-25-2015 Valparasio Kennel Club - Judge Linda More, Best of Breed - 4 breed points, Group 3
    10-29-2015 LaPorte County Kennel Club - Judge Virginia Lyne - Best of Breed - Group 3
    11-06-2015 Greater Muskegon Kennel Club - Judge Dr Jerry Klein - Best of Breed - 4 breed points
    11-07-2015 Kalamazoo Kennel Club - Judge Charlotte Patterson - Best of Breed - 2 breed points
    11-08-2015 Kalamazoo Kennel Club - Judge Richard Miller - Best of Breed - 2 breed points
    11-12-2015 Sandusky Kennel Club - Judge Darryl Vice - Best of Breed - 1 breed point
    11-13-2015 Dayton Kennel Club - Judge Keke Kahn - Best of Breed - 1 breed point
    11-14-2015 Lima Kennel Club - Judge Robert Stein - Best of Breed - 1 breed point
    11-15-2015 Central Ohio Kennel Club - Judge Joan Schurr Kefeli - Best of Breed- 1 breed point
    11-21-2015 Minneapolis Kennel Club - Judge Merle Taylor - Best of Breed - 2 breed points, Group 4
    11-22-2015 Minneapolis Kennel Club - Judge Carolyn Taylor - Best of Breed, Group 3
    12-03-2015 Starved Rock Kennel Club - Judge Robert Smith - Best of Breed, Group 4
    12-04-2015 Starved Rock Kennel Club - Judge Keke Kahn - Best of Breed, Group 2
    12-05-2015 Skokie Valley Kennel Club - Judge Julie Felten - Best of Breed, Group 2
    12-06-2015 Skokie Valley Kennel Club - Judge Joe Gregory - Best of Breed, Group 4
    12-08-2015 Space Coast Kennel Club - Judge Peggy Beisel-Mcllwaine - Best of Breed - 1 breed point
    12-09-2015 Brevard Kennel Club - Judge Patty Keenan - Best of Breed - 2 breed points
    12-10-2015 Central Florida Kennel Club - Judge Thomas Yates - SEL Dog
    12-13-2015 AKC National Championship - Judge Desmond Murphy - Best of Breed - 10 breed points
    01-07-2016 Desert Empire Terrier Club - Judge Geoff Corish - Best of Breed - 15 breed points
    01-08-2016 Desert Empire Terrier Club - Judge Connie Clark - SEL Dog
    02-11-2016 Central Indiana Kennel Club - Judge Barbara Dempsey Alderman - Best of Breed - 3 breed points, Group 4
    02-12-2016 Hoosier Kennel Club - Judge Jay Richardson - Best of Breed - 2 breed points
    02-14-2016 Hoosier Kennel Club - Judge Jon Cole - Best of Breed - 2 breed points, Group 1!
    02-16-2016 Westminster Kennel Club - Judge Ron Menaker - Best of Breed - 9 breed points
    02-20-2016 Cyclone Kennel Club - Judge Geir Flyckt-Pedersen - Best of Breed - 2 breed points
    02-21-2016 Cyclone Kennel Club - Judge John Wade - SEL Dog
    03-12-2016 Logansport Kennel Club - Judge Sharol Candace Way - Best of Breed - Group 2
    03-13-2016 Logansport Kennel Club - Judge John Wade - Best of Breed
    03-17-2016 Mid-Kentucky Kennel Club - Judge Margo Klinger - Best of Breed, 6 breed points
    03-18-2016 Louisville Kennel Club - Judge Norm Kenney - Best of Breed, 6 breed points
    03-19-2016 Evansville Kennel Club - Judge David Kirkland - Best of Breed, 6 breed points
    03-20-2016 Evansville Kennel Club - Judge Fred Bassett - Best of Breed, 1 breed point
    03-26-2016 Clinton Iowa Kennel Club - Judge Julie Felten - Best of Breed, Group 2
    03-27-2016 Clinton Iowa Kennel Club - Judge Mrs Mike McBeth - Best of Breed
    03-31-2016 Manitowoc Kennel Club - Judge Carolyn Taylor - Best of Breed, 3 breed points - Group 1!
    04-01-2016 Manitowoc Kennel CLub - Judge Merle Taylor - Best of Breed, 3 breed points - Group 2
    04-02-2016 Packerland Kennel Club - Judge Col Joe Purkheiser - Best of Breed, 3 breed points
    04-03-2016 Packerland Kennel Club - Judge Linda More - Best of Breed, 2 breed points - Group 1!
    04-23-2016 Medina Kennel Club - Judge Rosalind Kramer - Best of Breed, 6 breed points - Group 2
    04-24-2016 Medina Kennel Club - Judge Patricia Trotter - Best of Breed, 6 breed points - Group 3
    04-30-2016 Heart of Iowa Kennel Club - Judge Judy Thill - Best of Breed, 1 breed point - Group 2
    05-01-2016 Heart of Iowa Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed - 2 breed points - Group 1
    05-06-2016 Badger Kennel Club - Judge Betsy Dale - Best of Breed - 4 breed points - Group 2
    05-07-2016 Janesville Kennel Club - Judge Carol Graham - Best of Breed - 3 breed points
    05-08-2016 Badger Kennel Club - Judge Julie Felten - Best of Breed - 2 breed points - Group 2
    05-14-2016 Scott County Kennel Club - Judge Gerald Penta - Best of Breed - Group 4
    05-15-2016 Scott County Kennel Club - Judge Fred Bassett - Best of Breed - Group 3
    05-28-2016 Corn Belt Kennel Club - Judge David Kirkland - Best of Breed - Group 3
    05-30-2016 Corn Belt Kennel Club - Judge Mareth Kipp - Best of Breed - Group 3
    06-03-2016 Greater Hickory Kennel Club - Judge William Rodriguez - Best of Breed, Group1!
    06-04-2016 Fayetteville Kennel Club - Judge Dennis McCoy - Best of Breed, Group 3
    06-05-2016 Salisbury NC Kennel Club - Judge Warner Cespedes - Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE WILLIAM RODRIGUEZ

    06-06-2016 Salisbury NC Kennel Club - Judge Vladimir Mihaljcic - Best of Breed, Group 4
    06-09-2016 Midland Michigan Kennel Club - Judge Jack Ireland- Best of Breed, Group 3
    06-10-2016 Midland Michigan Kennel Club - Judge Jon Cole - Best of Breed, Group 3
    06-11-2016 Mount Pleasant Michigan Kennel Club - Judge Richard Miller - Best of Breed
    06-12-2016 Mount Pleasant Michigan Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed, Group 2
    06-26-2016 ATCA National Specialty - Judge Virginia Lyne - AOM
    07-02-2016 Kettle Moraine Kennel Club - Judge Anne Katona, Best of Breed, Group 1
    07-10-2016 Ann Arbor Kennel Club - Judge Rosalind Kramer - Best of Breed, Group 3
    07-14-2016 Blackhawk Kennel Club - Judge Robert Smith - Best of Breed, 4 breed points, Group 2
    07-15-2016 Blackhawk Kennel Club - Judge Polly Smith - Best of Breed, 4 breed points
    07-16-2016 Kishwaukee Kennel Club - Judge Carolyn Taylor - Best of Breed, 1 breed point, Group 2
    07-17-2016 Kishwaukee Kennel Club - Judge Mareth Kipp - Best of Breed, 3 breed points, Group 2
    07-29-2016 Dan Emmett Kennel Club - Judge James E. Frederiksen - Best of Breed, Group 3
    07-30-2016 Dan Emmett Kennel Club - Judge Norman B. Kenney - Best of Breed- Group 2
    07-31-2016 Marion Ohio Kennel Club - Judge Mary Lou Kniola - Best of Breed - Group 4
    08-01-2016 Marion Ohio Kennel Club - Judge Elliott B. Weiss - Best of Breed - Group 2
    09-10-2016 Des Moines Kennel Club - Judge Dennis McCoy - Best of Breed - Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE SIDNEY MARX

    09-11-2016 Des Moines Kennel Club - Judge John Walsh - Best of Breed - Group 2
    09-18-2016 Greater Lafayette Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed - Group 1
    09-30-2016 Terrier Club of Michigan - Judge Claudia Seaberg - Best of Breed, 1 breed point, Group 4
    10-29-2016 Valparasio Kennel Club - Judge Karen Wilson -Best of Breed, Group 4
    10-30-2016 Valaparasio Kennel Club - Judge William Rodriguez - Best of Breed - Group 1
    11-10-2016 Pontiac Kennel Club - Judge Dr Steve Keating - Best of Breed - Group 2
    11-12-2016 Kalamazoo Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed - Group 4
    11-20-2016 Minneapolis Kennel Club - Breed and Group Judge Sharol Candace Way - Best of Breed & Group 1

    BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE DR STEVE KEATING

    12-08-2016 Richland County Kennel Club - Judge Charles Trotter- Best of Breed - Group 3
    12-09-2016 Western Reserve Kennel Club - Judge Jon Cole- Best of Breed - Group 2
    12-10-2016 Richland County Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed - Group 2
    12-11-2016 Western Reserve Kennel Club - Judge Jay Richardson - Best of Breed - Group 3
    01-07-2017 Land O Lakes Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed, 1 breed point - Group 2
    01-08-2017 Land O Lakes Kennel Club - Judge David Krogh - Best of Breed - Group 4
    02-04-2017 St Joesph Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed, 2 breed points - Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE SHAROL CANDACE WAY

    02-05-2017 St Joesph Kennel Club - Judge Richard Miller - Best of Breed, 2 breed points
    03-25-2017 DeWitt Kennel Club - Judge Ann Hearn - Best of Breed
    03-26-2017 DeWitt Kennel Club - Judge Denny Mounce - Best of Breed, Group 1
    04-23-2017 Grand Island Kennel Club - Judge Dr Steve Keating - Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE DR STEVE KEATING

    04-27-2017 Champaign IL Kennel Club - Judge Judy Thill - Best of Breed, 4 breed points, Group 2
    04-28-2017 Champaign IL Kennel Club - Judge Bill Potter - Best of Breed, 4 breed points, Group 2
    04-29-2017 Sandemac Kennel Club - Judge Julie Felten - SEL Dog
    04-30-2017 Progressive Dog Club - Judge Marcia Feld - Best of Breed, Group 2
    05-05-2017 Garden State Terrier - Judge John Boozer - Best of Breed, 13 breed points
    05-06-2017 Raritan Valley Australian Terrier Club - 13 breed points

    BEST IN SPECIALTY SHOW
    (Regional Specialty)
    UNDER JUDGE SHAROL CANDACE WAY

    05-07-2017 Trenton Kennel Club - Judge Connie Clark - Best of Breed, 13 breed points
    05-08-2017 Trenton Kennel Club - Judge Dann Wilson - Best of Breed, 5 breed points
    06-01-2017 Gateway Terrier Association - Judge Diana Fenton - SEL Dog
    06-02-2017 ATCA National Specialty Show -68 breed points

    BEST IN SPECIALTY SHOW
    (National Specialty)
    UNDER JUDGE JUDY WEBB

    06-03-2017 Mississippi Valley Kennel Club - Judge David Kirkland - Best of Breed, 60 breed points Group 3
    06-04-2017 Missouri Rhineland Kennel Club - Judge Karen Wilson - Best of Breed, 60 breed points -Group 2!
    08-13-2017 Racine Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed, Group 4
    08-14-2017 Racine Kennel Club - Judge Dana Cline - Best of Breed, Group 3
    10-6-2017 Greater Omaha Terrier Association - Best of Breed, 6 breed points

    BEST IN TERRIER SHOW
    UNDER JUDGE JUDY THILL

    10-7-2017 Cornhusker Kennel Club - Best of Breed, 6 breed points

    BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE DR STEVE KEATING

    10-08-2017 Cornhusker Kennel Club - Judge William Devilleueve - Best of Breed - 6 breed points - Group 1
    10-20-2017 Rapid City Kennel Club - Judge Louise Leone - Best of Breed, 4 breed points - Group 1
    10-21-2017 Rapid City Kennel Club - Judge Ken Berg - Best of Breed, 10 breed points - Group 2
    10-22-2017 Rapid City Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed, 7 breed points - Group 1
    10-27-2017 Souix Empire Kennel Club - Judge Keke Kahn - Best of Breed - Group 1
    10-28-2017 Souix Empire Kennel Club - Jdge Patricia Trotter - Best of Breed - Group 1
    10-29-2017 Souix Empire Kennel Club - Judge Charles Trotter - Best of Breed - Group 3
    11-09-2017 Kalamazoo Kennel Club - Judge Denny Mounce - Best of Breed - Group 3
    11-10-2017 Kalamazoo Kennel Club - Judge Virginia Lyne - Best Of Breed - Group 2
    11-11-2017 Kalamazoo Kennel Club - Judge Charles Olvis- Best of Breed - Group 3
    01-06-2018 Land O Lakes Kennel Club - Judge Robert Shreve - Best of Breed - 6 breed points - Group 1
    01-07-2018 Land O Lakes Kennel Club - Judge William Devilleneuve - Best of Breed - 6 breed points - Group 1
    02-03-2018 St Joesphs Kennel Club - Judge Dennis McCoy - Best of Breed - Group 2
    02-04-2018 St Joesphs Kennel Club - Judge Karen Wilson - Best of Breed - Group 1
    02-17-2018 Cyclone Kennel Club - Judge Rodney E Herner - Best of Breed - Group 2
    02-18-2018 Cyclone Kennel Club - Judge William DeVilleneuve - Best of Breed - Group 2
    03-03-2018 Medina Kennel Club - Judge Besty Dale - SEL Dog
    03-04-2018 Medina Kennel Club - Judge Linda Reece - Best of Breed, 1 breed point, Group 3
    03-08-2018 Nashville Kennel Club - Judge Barbara Dempsey Alderman - Best of breed - 16 breed points
    03-09-2018 Tullahoma Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed -16 breed points, Group 3
    03-10-2018 Tullahoma Kennel Club - Judge Carolyn A Herbel - Best of Breed - 16 breed points
    03-11-2018 Nashville Kennel Club - Judge Debra Thornton - SEL Dog
    03-24-2018 DeWitt Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed, Group 1
    03-25-2018 DeWitt Kennel Club - Judge Michael Gelinas - Best of Breed, Group 3
    03-31-2018 Columbia Kennel Club - Judge Wood Wornall - Best of Breed, 1 breed point, Group 3
    04-01-2018 Columbia Kennel Club - Judge Roz Kramer - Best of Breed, 1 breed point, Group 3
    04-07-2018 Paper Cities Kennel Club - Judge Elliot Weiss - Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE DONNA BUXTON

    04-08-2018 Paper Cities Kennel Club - Judge Janie Bousek- Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE KENNETH BUXTON

    04-21-2018 Fond Du Lac Kennel Club - Judge John Boozer - Best of Breed, Group 4
    04-22-2018 Fond Du Lac Kennel Club - Judge Carolyn Taylor- Best of Breed, Group 3
    04-28-2018 Heart of Iowa KC - Judge Christine Erickson - Best of Breed, Group 2
    04-29-2018 Heart of Iowa KC - Judge Cindy Meyer - Best of Breed, Group 1
    05-04-2018 Garden State All Terrier Club - Judge Linda Reece - Best of Breed, 10 breed points
    05-05-2018 Raritan Valley Australian Terrier Club - 9 breed points

    BEST IN SPECIALTY SHOW
    (Regional Specialty)
    UNDER JUDGE DR VANDRA HUBER
    Also under Judge Dr VANDRA HUBER GROUP 1!

    05-06-2018 Trenton Kennel Club - Judge Desmond Murphy- Best of Breed, 5 breed points & Group 3!
    05-07-2018 Trenton Kennel Club - Judge Debra Thornton - Best of Breed, 5 breed points
    05-20-2018 Kokomoa Kennel Club - Judge Sharol Candace Way - Best of Breed, 1 breed point & Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE PEGGY BEISEL MCLLWAINE

    05-20-2018 Kokomoa Kennel Club - Judge Peggy Beisel Mcllwaine- Best of Breed, 1 breed point & Group 2
    05-25-2018 Hendersonville Kennel Club - Judge Vicki Abbot - Best of Breed, 56 breed points & Group 1!
    05-26-2018 ATCA National Specialty Show -64 breed points & Group 1 & RBIS

    BEST IN SPECIALTY SHOW
    (National Specialty)
    UNDER JUDGE CONNIE H CLARK

    &
    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE LINDA HURLEBAUS

    05-26-2018 Spartanburg Kennel Club - Judge Charles Olvis - Best of Breed, 51 breed points & Group 1!
    05-27-2018 Spartanburg Kennel Club - Judge John Boozer - SEL Dog
    06-15-2018 Grand Traverse Kennel Club - Judge Charles Olvis - Best of Breed, Group 2
    06-15-2018 Grand Traverse Kennel Club - Judge Elizabeth Muthard - Best of Breed, Group 4
    06-16-2018 Grand Traverse Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed, Group 1
    06-17-2018 Grand Traverse Kennel Club - Judge James Frederiksen - Best of Breed, Group 2
    06-21-2018 Anoka County MN Kennel Club - Judge Michael Woods - Best of Breed - 14 breed points, Group 1
    06-22-2018 Anoka County MN Kennel Club - Judge Dennis McCoy - Best of Breed - 14 breed points, Group 1
    06-23-2018 Cambridge Kennel Club - Judge Ann Yuhasz - Best of Breed - 14 breed points, Group 1
    06-24-2018 Cambridge Kennel Club - Judge Randy Garren - Best of Breed - 14 breed points, Group 1
    07-01-2018 Oklahoma City Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed - Group 3
    07-07-2018 Ann Arbor Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed - Group 1
    07-08-2018 Ann Arbor Kennel Club - Judge Debbie Campbell-Freeman - Best of Breed, 1 breed point
    07-12-2018 Duluth Kennel Glub- Judge Charles Trotter - Best of Breed - Group 2
    07-13-2018 Duluth Kennel Club - Judge Patricia Trotter - Best of Breed - Group 2
    07-14-2018 Duluth Kennel Club - Judge Anne Katona - Best of Breed - Group 2
    07-15-2018 Duluth Kennel Club - Judge Carol Graham - Best of Breed - Group 3
    08-04-2018 Bismarck Kennel Club - Judge Norm Kenney - Best of Breed - Group 3
    08-04-2018 Bismark Kennel Club - Judge Joe Walton - Best of Breed - Group 4
    08-05-2018 Bismark Kennel Club - Judge Anne Savory Bolus - Best of Breed - Group 3
    08-10-2018 Cudahy Kennel Club - Judge James Frederiksen - Best of Breed - Group 2
    08-11-2018 Cudahy Kennel Club - Judge Janie M. Bousek - Best of Breed - Group 1
    08-12-2018 Racine Kennel Club - Judge James A. Moses - Best of Breed - Group 2
    08-13-2018 Racine Kennel Club - Judge Robert Shreve - Best of Breed - Gcoup 4
    08-25-2018 St Croix Valley Kennel Club - Judge mareth Kipp - Best of Breed - Group 4
    08-26-2018 St Croix Valley Kennel Club - Judge Fred Bassett - Best of Breed - Group 3
    09-08-2018 DesMoines Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed - Group 2
    09-09-2018 DesMoines Kennel Club - Judge Kenneth Berg - Best of Breed - Group 4
    09-21-2018 Rolla Missouri Kennel Club - Judge Carol Jean Nelson - Best of Breed - 1 breed point, Group 3
    09-22-2018 Spirit of the Heartland Kennel Club - Judge Pat Trotter - Best of Breed - 1 breed point, Group 2
    09-23-2018 Jefferson County KC - Judge Karen Wilson - Best of Breed - 1 breed point, Group 2
    09-29-2018 Greater Murfreesboro KC - Judge Linda More - Best of Breed - 1 breed point, Group 1
    09-30-2018 Greater Murfreesboro KC - Judge Robert Hutton - Best of Breed, Group 1
    10-04-2018 Hatboro Kennel Club - Judge Linda Reese - Best of Breed, 15 breed points
    10-05-2018 Raritan Valley Australian Terrier Club - Judge Joe Gregory - AOM
    10-07-2018 Montgomery County Kennel Club - Judge Karen Wilson - Best of Breed - 17 breed points
    10-13-2018 Mason City Kennel Club - Judge Dana Cline - Best of Breed, Group 1
    10-14-2018 Mason City Kennel Club - Judge Cindy Meyer - Best of Breed, Group 1
    10-19-2018 Rapids City Kennel Club - Judge Harold Tatro II - Best of Breed, Group 2
    10-20-2018 Rapids City Kennel Club - Judge Lee Whittier - Best of Breed, Group 4
    10-21-2018 Rapid City Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE LEE HERR

    10-22-2018 Rapid City Kennel Club - Judge Lee Herr- Best of Breed, Group 1
    10-26-2018 Souix City Kennel Club - Judge Thomas Alexander - Best of Breed, Group 2
    10-27-2018 Souix City Kennel Club - Judge Anthony DiNardo - Best of Breed, Group 4
    10-28-2018 Souix City Kennel Club - Judge Steve Keating - Best of Breed, Group 1
    11-10-2018 Cypress Creek Kennel Club of TX - Judge Janie Bousek - Best of Breed, Group 1
    11-11-2018 Cypress Creek Kennel Club of TX - Judge Wayne Bousek - Best of Breed, Group 1

    RESERVE BEST IN SHOW
    UNDER JUDGE JANIE BOUSEK

    11-18-2018 Minneapolis Kennel Club - Judge Terry Stacey- Best of Breed, Group 3
    12-11-2018 Space Coast Kennel Club Of Palm Bay - Judge Michael Koss - Best of Breed, 11 breed points
    12-12-2018 Brevard Kennel Club - Judge Jan Paulk - Best of Breed, 11 breed points
    12-13-2018 Central Florida Kennel Club - Judge Desmond Murphy - Best of Breed, 12 breed points
    12-16-2018 AKC National Championship - Judge Bruce Schwartz - Best of Breed, 14 breed points
    02-12-2019 Westminster Kennel Club - Judge Ed Bivin - Best of Breed, 3 breed points