Home About Us Breed Info Males Females Puppies Rescue Photos Show Dogs News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UK/AM CH Millvalley
Red Rufus

x
CH Truozzy's Black Delilah


- Pedigree -

Ri Diercc is Gaelic for
'The Red King'
Ri Diercc was also the nickname for King MacBethad Mac Findlaich
of Scotland who reigned from
1040-1057

 

 

Photos of Mac

Whelped: 8-26-2009
Owned By: Julie Seaton
Bred By: Julie Seaton

AKC#: RN195680/01
DNA #: V579762
CHIC# 87685
Thyroid: Normal**
(tested 5-31-17)
Patellas: 0/0
(tested 5-31-2017)
Cerf: L-E1 : R-C
(C = Clear)
(E1 = Cataract - Suspect Not Inherited
(tested 6-17-2017)

** OFA reports Mac's thyroid
as being equivocal (2012)
The Endocrinologist that interpreted the laboratory report states Mac's
thyroid is normal.
(Report available upon request)

Retested 5-31-2017**
results are NORMAL
(Report available upon request)

 

BISS GCH CH Temora Ri Diercc Show Stats:

03-07-2010 Wisconsin Kennel Club: Judge Mr Robert Hutton; Winners Dog, Best of Winners, Best of Breed - 1 point & 2 Breed points
04-10-2010 Yorkville Kennel Club: Judge James Ham; Winners Dog, Best of Winners, Best of Breed - 1 point & 2 Breed points
05-07-2010 Badger Kennel Club: Judge Jon Cole; Winners Dog, Best of Breed - 1 Breed point
05-22-2010 Oshkosh Kennel Club: Judge Pat Trotter; Winners Dog, Best of Winners - 2 points
05-28-2010 Holland Michigan Kennel Club: Judge Sandra Goose Allen; Winners Dog, Best of Breed - 1 Breed point
05-29-2010 Grand Rapids Kennel Club: Judge Frederick Stephens; Winners Dog, Best of Opposite
05-30-2010 Kalamazoo Kennel Club: Judge Lawrence Stanbridge; Winners Dog, Best of Breed - 1 point & 2 Breed points
06-19-2010 GLATA Kennel club: Judge Lynne Myall; Winners Dog, Best of Winners, Best Bred by - 1 point

07-03-2010 Kettle Moraine Kennel Club: Judge Sally Baugniet; WD, BOW, Best of Breed, Group 3 - 3 point Major & 6 Breed Points
08-06-2010 Michiana Kennel Club: Judge Sally Baugniet; BOB, Group 4
08-07-2010 Sturgis Kennel Club: Judge Judith Franklin; BOB, Group 4
10-22-2010 ATCA National Specialty: Judge Michelle Billings; Winners Dog - 5 point major
10-23-2010 Rapid City Kennel Club: Judge Pat Hastings; Winners Dog - 5 point major
03-05-2011 Wisconsin Kennel Club: Judge Ann Hearn; Best of Breed - 4 Breed Points
03-06-2011 Wisconsin Kennel Club: Judge Ray Bay; Select Dog (have the Ribbon for Select Dog, but Judge did not record it in the book)
03-26-2011 Dubuque Kennel Club; Judge Cindy Meyer; Best of Breed - 1 Breed Point
04-29-2011 Champaign IL Kennel Club; Judge Karen Wilson; Best of Breed, Group 3
05-01-2011 Mattoon Kennel Club; Judge Charlotte Patterson; Best of Breed
05-06-2011 Badger Kennel Club; Judge Ann Hearn; Best of Breed - 1 Breed Point
05-07-2011 Janesville-Beloit Kennel Club; Judge Charlotte Patterson; Select Dog
05-08-2011 Badger Kennel Club; Judge Richard Byrd; Best of Breed - 1 Breed Point
09-03-2011 Danville Kennel Club; Judge Richard Greathouse; Best of Breed, Group 3
09-04-2011 Danville Kennel Club; Judge Paul Thoman; Best of Breed, Group 2
09-10-2011 Kenosha Kennel Club; Judge Karen Wilson; Best of Breed, Group 2 - 2 Breed points
09-11-2011 Kenosha Kennel Club; Judge Dorothy MacDonald; Best of Breed, Group 3
09-18-2011 Manitowoc Kennel Club; Judge James Ham; Best of Breed, Group 4 - 1 Breed point
10-06-2011 Hatboro Kennel Club; Judge Barbara Keenan - AOM
12-02-2011 Gateway Terrier Association; Judge Michele Billings - Best of Breed
12-03-2011 Edwardsville Kennel Club; Judge Frank Sabella - Best of Breed
12-16-2011 Central Florida Kennel Club; Judge Teresa Maria Gallo - Select Dog
01-07-2012 Land O Lakes Kennel Club; Judge Charlotte Clem McGowan - Best of Breed - 3 Breed points
01-08-2012 Land O Lakes Kennel Club; Judge Karen Wilson - Best of Breed - 3 Breed points
02-12-2012 Hoosier Kennel Club; Judge Paul Thoman - Best of Breed - Group 4
02-18-2012 Des Moines Kennel Club; Judge Anne Katona - Select Dog
02-19-2012 Des Moines Kennel Club; Judge Clay Coady - Select Dog
02-26-2012 International KC of Chicago; Judge Peter Green - Best of Opposite, BOH Grp1
06-29-2012 Hockamock Kennel Clug; Judge Dorothy Taylor - Best of Breed - 3 Breed points
07-28-2012 Dan Emmett Kennel Club; Judge Judith Franklin - Best of Breed, Group 3
09-01-2012 Lexington Kentucky Kennel Club; Judge Robert Hutton - Best of Breed - 1 Breed point
09-09-2012 Des Moines Kennel Club; Judge Robert Shreve - Best of Breed - 1 Breed point
10-04-2012 Hatboro Kennel Club; Judge Zane Smith - SEL Dog
10-06-2012 Devon Kennel Club; Judge Kerry Lee - Best of Breed - 17 breed points
11-24-2012 Brandon Florida Kennel Club; Judge Carol Beattie - Best of Breed - 3 Breed points, Lenora Riddle Group 4
11-25-2012 Brandon Florida Kennel Club; Judge Keith Bates - Best of Breed - 3 Breed points, Carol Beattie Group 3
12-12-2012 Space Coast Kennel Club; Judge Barbara Dempsey Alderman - Best of Breed - 4 Breed points
12-14-2012 Central Florida Kennel Club; Judge Paula Hartinger - Best of Breed - 10 Breed points
12-16-2012 AKC Eukanuba Invitational; Judge Mareth Kipp - Best of Breed - 12 Breed points
01-04-2013 Australian Terrier Club of America National Specialty; Judge Jon Cole - Best of Breed - 52 Breed points
01-11-2013 Clearwater Kennel Club; Judge Peggy Lloyd - BOB, Ms Denny Mounce Group 4
01-19-2013 Clearwater Kennel Club; Judge Terry Stacy - BOB, Group 4
01-24-2013 Lake Eustis Kennel Club; Judge Fred Bassett - BOB, Group 2
02-12-2013 Westminster Kennel Club; Judge Merle Taylor - BOB, 6 Breed points
02-15-2013 Lakeland Winter Haven Kennel Club; Judge Besty Dale - BOB, Group 1!
02-16-2013 Lakeland Winter Haven Kennel Club; Judge Desmond Murphy - BOB, Group 1, RESERVE BEST IN SHOW!
02-17-2013 Sara Bay Kennel Club; Judge Ann Hearn - BOB, Group 1!
03-01-2013 Okaloosa Kennel Club; Judge Randy Garren - BOB, 4 Breed points
03-02-2013 Pensacola Dog Fanciers Association; Judge Charlotte Patterson - BOB, 7 Breed points, Group 3
03-03-2013 Pensacole Dog Fanciers Association; Judge Col J Purkhiser - BOB -7 Breed points
03-09-2013 Tullahoma Kennel Club; Judge Desmond Murphy - BOB, Group 4
03-28-2013 Columbia Kennel Club; Judge William Rodriguez - BOB - 7 Breed points
03-29-2013 Columbia Kennel Club; Judge Robert Dawson - BOB - 11 Breed points * William Rodriguez - Group 1!
03-30-2013 Monroe Kennel CLub; Judge Carolyn Herbel - BOB - 11 Breed points
03-31-2013 Monroe Kennel Club; Judge Michelle Billings - BOB - 1 Breed point * under Robert Dawson - Group 2
04-04-2013 Tuscaloosa Kennel Club; Judge Peter Green - BOB & Group 4
04-05-2013 Birmingham Kennel Club; Judge Beth Sweigert - BOB
04-06-2013 Tuscaloose Kennel Club; Judge Judy Webb - BOB & Group 3
04-07-2013 Birmingham Kennel Club; Judge Robert Shreve - BOB & Group 2
04-11-2013 Valsosta Kennel Club; Judge Houston Clark - SEL Dog
04-12-2013 Valdosta Kennel Club; Judge Betty Ann Stenmark - SEL Dog
04-13-2013 Atlanta Kennel Club; Judge Robert Black - Best of Breed - 9 breed points
04-21-2013 Heartland Dog Club; Judge Glenda Dawkins - Best of Breed -Group 4
05-03-2013 Garden State All Terrier Club; Judge Shari Robinson - SEL Dog
05-05-2013 Trenton Kennel Club; Judge Kathi Brown - SEL Dog
05-06-2013 Tenton Kennel Club; Judge Judith Franklin - Best of Breed -5 breed points
05-18-2013 Iverness Kennel Club; Judge Robert Black - Best of Breed - 1 breed point, Group 2
05-19-2013 Iverness Kennel Club; Judge Alfred J. Ferruggiaro - Best of Breed - 1 breed point
05-25-2013 Fort Meyers Kennel CLub; Judge Robert Hutton - Best of Breed, Group 3
05-26-2013 Fort Meyers Kennel Club; Judge Carole Beattie - Best of Breed, Group 3
06-08-2013 Boca Raton Dog Club; Judge Charles Trotter - Best of Breed, Group 3
06-09-2013 Boca Raton Dog Club; Judge Ron Menaker - Best of Breed, Group 3
06-15-2013 Tampa Kennel Club; Judge Robert Smith - Best of Breed, Group 2
06-16-2013 Tampe Kennel Club; Judge Polly Smith - Best of Breed, Group 4
06-21-2013 Brevard Kennel Club; Judge Terry Stacy - Best of Breed, Group 2
06-23-2013 Space Coast Kennel Club; Judge Gary Doerge - Best of Breed, Group 2
06-27-2013 Virginia Terrier Club; Judge Norman Patton - Best of Breed - 2 Breed points
06-28-2013 Southern Maryland Kennel Club; Judge Polly Smith - Best of Breed - 1 breed point
06-29-2013 Southern Maryland Kennel Club; Judge Joe Walton - Best of Breed - 5 breed points
06-30-2013 Rock Creek Kennel Club; Judge Sharol Candace Way - Best of Breed - 2 breed points
07-01-2013 Rock Creek Kennel Club; Judge Robert Smith - Best of Breed - 1 breed point
07-06-2013 DeKalb Kennel Club; Judge Toddie Clark - Sel Dog
07-07-2013 DeKalb Kennel Club; Judge Desmond Murphy - Best of Breed - 3 breed points
07-12-2013 Blackhawk Kennel Club; Judge Edna Martin - Best of Breed
07-13-2013 Kishwaukee Kennel Club; Judge Merle Taylor - Bet of Breed, Group 2
07-14-2013 Kishwaukee Kennel Club; Judge Mareth Kipp - Best of Breed, Group 1!
07-27-2013 Greenville Kennel Club; Judge Kathi Brown - Best of Breed - 6 breed Points
07-28-2013 Spartanburg Kennel Club; Judge Fred Ferris - Best of Breed - 2 breed points
07-31-2013 James River Kennel Club; Judge Jim Reynolds - Best of Breed - 1 breed point
08-01-2013 James River Kennel Club; Judge Mrs Robert Forsyth - Best of Breed - 1 breed point
08-02-2013 Roanoke Kennel Club; Judge James Fredericksen - Best of Breed - 1 breed point
08-03-2013 Roanoke Kennel Club; Judge Gloria Geringer - Best of Breed - 1 breed point
08-22-2013 Griffin Georgia Kennel Club; Judge Norm Kenney - Best of Breed - 11 breed points
08-23-2013 Sawnee Mountain Kennel Club; Judge Harold Pybus - Best of Breed - 6 breed points
08-24-2013 Lawrenceville Kennel Club; Judge Glenda Dawkins - Best of Breed - 7 breed points *under Terry Stacy - Group 2
08-25-2013 Conyers Kennel Club; Judge Jon Cole - Best of Breed - 5 breed points
08-30-2013 Tri-City Kennel Club; Judge Charlotte Clem McGowan - Best of Breed - 1 breed point, Group 4
08-31-2013 Tri-City Kennel Club; Judge Mareth Kipp - Best of Breed - Group1!
09-01-2013 Cedar Rapid Kennel Club; Judge Roger Hartinger - Best of Breed
09-06-2013 West Central Oklahoma Kennel Club; Judge Mareth Kipp - Best of Breed, Group 4
09-07-2013 West Central Oklahoma Kennel Club; Judge David Alexander - Best of Breed
09-08-2013 West Central Oklahoma Kennel Club; Judge Denny Mounce - Best of Breed
09-13-2013 Carolina Terrier Association; Judge Wood Wornall - Best of Breed - 3 breed points, Group 3
09-14-2013 Moore County Kennel CLub; Judge Linda More - Best of Breed - 6 breed points
09-15-2013 Moore County Kennel Club; Judge Robert Stein - Best of Breed - 5 breed points
09-21-2013 West Volusia Kennel Club; Judge Jon Cole- Best of Breed - 1 breed point, *under Monica Luisa Garcia - Group 1
09-22-2013 West Volusia Kennel Club; Judge Monica Luisa Garcia - Best of Breed, *under Jon Cole - Group 1
09-28-2013 Jacksonville Dog Fanciers Association; Judge Chris Levy - Best of Breed - 1 breed point, Group 2
10-05-2013 North Augusta Kennel Club; Judge Jon Cole - Best of Breed - 10 breed points, Group 1
10-06-2013 North Augusta Kennel Club; Judge Ann Hearn - Best of Breed - 10 breed points, Group 1
10-10-2013 Greater Naples Kennel Club; Judge Peggy Lloyd - Best of Breed, Group 1
10-11-2013 Greater Naples Kennel Club; Judge Denny Mounce - Best of Breed - 1 breed point, Group 1
10-12-2013 Greater Venice Florida Dog Club; Judge Betsy Dale - Best of Breed - 1 breed point, Group 1
10-13-2013 Greater Venice Florida Dog Club; Judge Gloria Geringer - Best of Breed - 1 breed point, Group 2
11-15-2013 Seminole Dog Fanciers Association; Judge Joe Walton - Best of Breed - 1 breed point
11-16-2013 Greater Ocala Dog Club; Judge Col. Joe B. Purkhiser - Best of Breed - 6 breed points
11-17-2013 Greater Ocala Dog Club; Judge Carole A. Beattie - Best of Breed - 6 breed points, under *Col. Joe B. Purkhiser Group 3
11-23-2013 Brandon Florida Kennel Club; Judge James Fredericksen - Best of Breed - Group 1 & RESERVE BEST IN SHOW
11-24-2013 Brandon Florida Kennel Club; judge Ann Hearn - Best of Breed - Group 1
11-30-2013 South Dade Kennel Club; Judge Dr. Rene' Echevarria-Cofino - Best of Breed - Group 3
12-10-2013 Space Coast Kennel Club Of Palm Bay; Judge Betty Ann Stenmark - SEL Dog
12-15-2013 AKC Eukanuba Championship Show; Judge Beth Sweigart - Best of Breed! - 5 breed points